Morbid obezitenin cerrahi tedavisi,’tüp mide ameliyatı’ gibi mide hacmi küçültme yöntemlerini , ‘Gastrik by pass’ gibi hem mide küçültme hem de gıdaların yolunu değiştirildiği cerrahi yöntemleri bunlara ek olarak şeker hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan yine hacim küçültme ve horman düzenlemeye yönelik cerrahi işlemleri kapsar.

 

Cerrahi Teknikler:

 

Cerrahi Sonrası Takip:

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan genellikle 1 gün önce yatış işlemleriniz yapılacak ve size kan sulandırıcı ilaçlar, bağırsakların temizlenmesi için ilaçlar verilecektir. Kan şekeriniz ve hipertansiyonunuz kontrol altına alınacaktır. Ameliyata girmeden 1 gün önce sıvı diyetine (su, meyve suları, çorba, çay, ayran, komposto, gibi) girmeniz ve akşam 12’den sonra herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekecektir.

 

Ameliyat Sırasında

Anestezi ve diğer ilaçların akışını sağlamak için kolunuzdan damar yolu açılacaktır. Siz anestezi etkisindeyken, yeterli ve güvenli sıvı alışınızı sağlamak amacıyla damar içine ulaşım sağlayan kateterler takılacaktır. Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapması amacıyla bacaklarınıza sıkı bir çorap giyeceksiniz. Bu çorap yürümeye başlayıncaya kadar, bacaklarınızdaki kan akışını sağlayacaktır. Ameliyat öncesinde size idrar sondası takılacaktır.

 

Ameliyat Sonrası

Ameliyatı takip eden gün boyunca yalnızca su içebilirsiniz. Ağızdan beslenmeniz yeterli düzeye gelene kadar, diğer sıvı ve proteinler size serumla verilecektir. Akciğerlerinizi güçlendirmek için ameliyattan 1 gün sonra nefes egzersizleri yapmaya başlamalısınız. Sıklıkla 2-3 günlük bir süre içinde sıvı gıda tüketmeye başlamış olacaksınız.

 

Taburcu Olma

Ameliyattan genellikle 4-5 gün sonra taburcu olunmaktadır. Yapılan ameliyata göre sıvı veya yarı katı yiyecek diyetine devam etmeli öğünlerinizi 2-3 saat arayla yemeniz, günlük en az 1,5 litre sadece su içmeniz gerekmektedir.

 

Takip

Sırasıyla ameliyattan sonraki 1 . Ay – 3. Ay – 6. Ay – 1. Yıl – 1.5 Yıl ve 2. Yılda kan ve idrar testleri yaptırmanız gerekmektedir. Kontroller sırasında midenin durumunu gözden geçirmek için endoskopi yapılması gerekebilir.